Zástupci OZDM se účastnili konference Kecejme do toho

16.10.2015 13:53

Dialog mládeže aneb Kecejme do toho

 

Jaké to je, když se řekne: Kecejme do toho, si vyzkoušeli zástupci Opavského zastupitelstva dětí a mládeže ve dnech 15. a 16. října v Praze. Vyrazili jsme na závěrečnou konferenci projektu zaměřeného na strukturovaný dialog s pětičlenným týmem složeným ze středoškoláků: Veronika Urbancová, Vendula Branišová a také žáků základní škol: Kateřina Michalisková, Sabina Mičková a Štefan Buckulčík. První den pobytu v Praze jsme se zúčastnili konference v kongresovém centru Vavruška na Karlově náměstí. Závěrečná konference spočívala v diskusi o navžených stanoviscích k jednotlivým tématů jako byla 3. světová válka, Postavení žen ve společnosti, Extremismus a xenofobie, Nezávislost a objektivita médii a nebo také Šikana a kyberšikana. Po připomínkách v rámci pracovních skupin byla stanoviska upravena a pak dále je organizátoři předali médiím a také například na ministerstvo školství či vnitra. Na odpolední část konference pozvali organizátoři hosty, kteří s mladými diskutovali k jednotlivých tématům: o 3. světové válce hovořil Andor Šándor, objektivitu a nezávislost médií komentoval novinář a publicista Petr Žantovský a pozvání přijali i další hosté.

Následující den, v pátek 16. října jsme v rámci doprovodného programu navštívili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky, a to jako hosté poslance KDU-ČSL Ivana Gabala. Měli jsme štěstí, že jednání sněmovny se v tomto týdnu nekonalo, a tak jsme se mohli podívat přímo do jednacího sálu a vyzkoušet si i pocity hlavního řečníka za mikrofonem. Návštívili jsme také zákulisí sněmovny a podívali se do prostor politického klubu KDU-ČSL.

 

Celý projekt Kecejme do toho, zaměřený na strukturovaný dialog mládeže, nesl výstižný podtitul: Už ne o mladých bez mladých. Probíhal během celého roku 2015 a skládal se ze série diskusních workshopů, na kterých organizátoři z jednotlivých mládežnických parlamentů. Závěrečná konference v Praze byla v první řadě určena organizátorům diskusních panelů z jednotlivých města jako Třebíče, Ostrava, Karviná či Brno.

 

O stanoviscích mladých k jednotlivým tématů je možné také hlasovat na webu: https://www.kecejmedotoho.cz/ankety/jaky-je-vas-postoj-ke-stanovisku-k-tematu-3svetova-valka-262. Nakonec se objeví i v publikaci, která o projektu vyjde.

 

Členové opavské delegace hodnotili účast na konferenci i na doprovodném programu jako přínosnou a také ocenili navázání nových kontaktů se členy ostatních mládežnických parlamentů.

 

 

Milan Freiberg, koordinátor OZDM